Project Zero,
Arduino'nun faaliyet gösterdiği pek çok pazar
için sahtecilikle mücadele çözümü sunuyor

"Project Zero ile çok hızlı sonuçlar alıyoruz. Araç neredeyse anında çözüm sunuyor."

Sara Therner
Arduino Ticari Marka ve Lisans Yöneticisi

Bir harekete ilham verme

Açık kaynak elektronik platformlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınan Arduino, geliştiricilerin kullanımı kolay donanım ile yazılım bileşenlerini eşleştirmelerini sağlama fikrine dayanmaktadır. Ev aletlerinden belirli bir uzmanlık alanına yönelik son derece özelleştirilmiş bilimsel ekipmanlara kadar hemen her şeyin geliştirilmesini destekleyen Arduino, öğrencilerden, hobi amaçlı kullanıcılardan, sanatçılardan, yazılımcılardan ve profesyonellerden oluşan sadık bir takipçi kitlesi elde etmiştir.

2003'ten beri Arduino, dijital projeler oluşturmak üzere herkesin basit, uygun maliyetli seçeneklere erişmesine olanak tanıyan tek kartlı mikrodenetleyici ürünleri ve mikrodenetleyici setleriyle, makineler üzerinde çalışmayı seven yenilikçi kullanıcıların tasarımlarını hayata geçirmelerine yardımcı olmaktadır. Arduino'nun büyük başarısı dünya çapında bir geliştirici hareketine ilham vermiş ve Arduino'nun açık kaynaklı donanım ve yazılım bileşenlerini geliştirip paylaşmak amacıyla son derece dinamik topluluklar ortaya çıkmıştır.

"Başlangıçta tasarım öğrencilerine yönelik veya eğitim amaçlı ürünlere odaklandık ancak o zamandan beri çok büyüdük. Artık ürünlerimiz profesyonel ortamlarda da yaygın olarak kullanılıyor."

Ancak Arduino'nun küresel ölçekte faaliyet göstermesi, sahte ürünleri etkili bir şekilde takip etmesini de zorlaştırmıştır.

"Sahte ürünler bizim için büyük bir sorun. Tanınmış bir şirketiz, ürünlerimizi ve bunların sahtelerini dünyanın hemen hemen her ülkesinde bulabilirsiniz."

Sınırları çizilmiş bir açık kaynak modeli

Arduino açık kaynak modelini benimsemiştir. Buna göre, Arduino'nun yazılımlarının kaynak kodu ve donanım bileşenlerinin tasarımları ücretsiz olarak kullanılabilir ve isteğe bağlı olarak değiştirilip yeniden dağıtılabilir. Arduino'nun etkileşimli elektronik dünyasının bu denli önemli bir oyuncusu haline gelmesini sağlayan bu felsefe, su kalitesi izleme sistemleriyle LED kontrol cihazlarından müzik enstrümanları ve dijital satranç tahtalarına kadar akla gelebilecek neredeyse her şeyin tasarlanmasına olanak tanımıştır.

Arduino yazılımları ile donanımları; çok sayıda prototip oluşturma, araştırma ve geliştirme işlemi sonucunda ortaya çıkan birer fikrî mülkiyettir. Arduino'nun kart satışlarından elde ettiği gelirler bu pahalı çalışmaları doğrudan finanse etmektedir. Açık kaynak lisansı, kullanıcıların istediklerini geliştirmek amacıyla yazılım ve donanım tasarımlarını değiştirmelerine olanak tanır; ancak Arduino adı, bu gibi türetilmiş veya kopyalanmış ürünleri orijinalmiş gibi satmak için kullanılamaz.

"Orijinal bir Arduino ürününü satın aldığınızda sadece kart için ödeme yapmış olmuyorsunuz. Kartla birlikte gelen her şey için ödeme yapmış oluyorsunuz. Sahte bir ürünü satın aldığınızda ise geçmiş veya gelecekteki çalışmalar için ödeme yapmamış oluyorsunuz."

Sahte ürünler bu yatırımı baltalamakla kalmıyor, aynı zamanda Arduino'nun yıllarca açık kaynak topluluğunu destekleyerek elde ettiği güvenilirliği ve marka itibarını da zedeliyor.

"Teknik destek ekibimiz düşük kaliteli ve kusurlu ürünlere sahip kişilerden sık sık e-posta alıyor. Bu kişilere, sahte ürün satın aldıklarını ve sorunu gidermenin mümkün olmadığını söylemek durumunda kalıyoruz." Onlar için kafa karıştırıcı olan bu tür durumlarla ilgilenmek bizi son derece zorluyor."

Nitekim, sahte kartlar Arduino'yu "test amaçlı satın alım" programını uygulamaya koymaya yöneltti. Bu program kapsamında Arduino, sahte ürün sorunlarını tespit etmek için çeşitli web sitelerinden ve mağazalardan ürün satın alıyordu. Sonuçta bunun zaman alan, masraflı ve sorunu önlemekten uzak bir yöntem olduğu ortaya çıktı.

Anında marka koruması

Arduino önce Amazon Brand Registry programından yararlandı ve tescilli ticari markalarıyla ilişkili ihlalleri arayıp bildirmek üzere İhlal Bildir aracını kullandı. İhlale yol açtığı bildirilen ürünler Amazon tarafından incelendikten sonra yayından kaldırılıyordu. Ancak şirket, Project Zero programını ve programın anında uygulanan self servis sahte ürün kaldırma işlevini öğrendikten sonra hemen bu programa kaydoldu ve ekiplerini program politikaları ile aracın doğru kullanımı konusunda eğitmeye başladı.

"Sahte ürün liste kayıtlarının yayında kaldığı her dakika, hem para hem de marka itibarı açısından bizi etkiliyor. Bu nedenle, hızlı bir şekilde müdahale edebilmek bizim için çok önemli. Project Zero sayesinde, sahte ürün liste kayıtlarının kapatılması için tek yapmamız gereken ticari markayı seçmek ve tıklamak."

Arduino, Project Zero'nun hızı sayesinde sahte ürün liste kayıtlarını daha önce hiç olmadığı kadar hızlı bir şekilde tespit ederek kaldırabiliyor.

Arduino ve müşterileri için avantajlar gayet açıktı: daha az sahte ürün ve daha çok sayıda meşru satış.
KONUM
İtalya
SEKTÖR
Bilgisayar ve Aksesuarlar
AMAZON LAUNCH
2017
MARKA KORUMA ARAÇLARI
Amazon Brand Registry

Amazon Project Zero
Project Zero, Arduino'nun yapılandırılmış ticari marka koruma stratejisinin temel bir parçası haline gelerek harika bir araç olduğunu kanıtladı. Ayrıca, küresel topluluğumuz ve işletmemiz için çok sayıda olumlu etki yarattı.
Sara ThernerArduino Ticari Marka ve Lisans Yöneticisi

Project Zero ile büyüme ve güven düzeyinde artış

Project Zero, Arduino'nun faaliyet gösterdiği her pazardaki sahtecilerle mücadele etme yöntemleri ve müşterilerine sunduğu koruma üzerinde çok hızlı bir etki yarattı. Program, şirkete Hindistan, Meksika ve Türkiye gibi daha önce girmekte zorlandığı çok sayıda büyük pazara giriş yapma konusunda güven verdi.

"Project Zero'yu kullanmaya başladığımızdan beri, sahte ürünlerin kaldırılması avantajının yanı sıra, Amazon'daki satışlarımızın önemli ölçüde büyümesini sağlayan bir güven artışına tanık olduk."

Sahte ürünleri satışa sunan satıcılar çoğu zaman bunu bilmeden yapıyordu. Arduino, farkındalığı artırmayı ve orijinal Arduino ürünlerinin nasıl stoklanıp satılacağı konusunda satıcıları eğitmeyi başardı.

"Arduino ekosisteminin tamamı açık kaynak değerleri temel alınarak oluşturulmuştur. Küresel topluluğumuzu geliştirip büyütmenin önemli bir bileşeni ise güvendir. Project Zero, Arduino'nun yapılandırılmış ticari marka koruma stratejisinin temel bir parçası haline gelerek harika bir araç olduğunu kanıtladı. Ayrıca, küresel topluluğumuz ve işletmemiz için çok sayıda olumlu etki yarattı."

Project Zero'yu hemen kullanmaya başlayın

Daha fazla olay incelemesini keşfedin

OLAY İNCELEMESİ

Popfunk

Project Zero, popüler kültür unsurlarını baskı ürünlerine dönüştüren bu markanın sahte ürün sorunlarını anında çözmesine yardımcı oluyor.
OLAY İNCELEMESİ

Windhorse

Transparency, etik değerlere önem veren seramik işletmesinin orijinalliği ön planda tutmasını sağlıyor.

OLAY İNCELEMESİ

Koala Babycare

Transparency, bir markanın itibarını ve en küçük müşterilerini korumaya yardımcı oluyor.

© 2024, Amazon Services LLC.