Brand Registry ile ilgili SSS

Nasıl yardımcı olabiliriz?

Kayıt öncesi

Bir markayı Amazon Brand Registry programına kaydetmek için hangi bilgiler gereklidir?
Şu anda bir markayı Brand Registry programına kaydetmek için aşağıdaki bilgileri sağlamanız gerekir:
WIPO ticari markaları Amazon Brand Registry tarafından kabul ediliyor mu?
Şu anda sadece ABD, Brezilya, Kanada, Meksika, Avustralya, Hindistan, Japonya, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Türkiye, Singapur, Suudi Arabistan, İsveç, Polonya, Mısır, Benelüks, Birleşik Krallık, Avrupa Birliği ve Birleşik Arap Emirlikleri devletlerinin resmi ticari marka ofisleri tarafından sağlanan ticari markaları kabul ediyoruz. Ticari markanız Dünya Fikrî Mülkiyet Örgütü'nde (WIPO) tescilliyse ulusal ticari marka ofisi tarafından atanan ilgili ticari marka numarasını gönderin (WIPO tarafından atanan ticari marka numarasından farklı olabilir). Brand Registry, bu ofislerin hiçbiriyle ilişkili değildir; lütfen Brand Registry hakkında bilgi almak için bu ofislerle iletişime geçmeyin.
EUIPO ticari markaları Amazon Brand Registry tarafından kabul ediliyor mu?
Ticari markanız Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisinde (EUIPO) tescilliyse lütfen başvurunuzda ticari marka tescil ofisiniz olarak EUIPO'yu seçin. Brand Registry, bu ofislerin hiçbiriyle ilişkili değildir; lütfen Brand Registry hakkında bilgi almak için bu ofislerle iletişime geçmeyin.
30 Nisan 2017 tarihinden önce bir markayı Amazon Brand Registry programına kaydeden bir Amazon Satıcısıyım/Tedarikçisiyim. Markayı yeniden kaydetmem gerekiyor mu?
Evet. Bir markayı 30 Nisan 2017 tarihinden önce Brand Registry programına kaydettiyseniz ve markanız uygunluk şartlarını karşılıyorsa markanızı Brand Registry programına yeniden kaydetmeniz gerekir. Şimdi başlayın.
Amazon Brand Registry, ürünlerim için küresel ticari ürün numaraları (GTIN/UPC/EAN/ISBN) muafiyeti sağlıyor mu?
Brand Registry, GTIN muafiyeti sağlamaz. Satıcılar, Seller Central aracılığıyla GTIN muafiyetine başvurabilir. Ürününüz Amazon'da zaten listeleniyorsa teklifinizi mevcut ürün detay sayfasında listeleyebilirsiniz ve bir GTIN sağlamanıza gerek yoktur. Ürününüz Amazon'da listelenmiyorsa GTIN muafiyeti talep etmeniz gerekir. Teklifinizi nasıl listeleyeceğinizi öğrenmek için Ürün detay sayfaları ve teklifleri bölümüne bakın. Bu bağlantı için Seller Central'da oturum açmanız gerektiğini lütfen unutmayın.
Başvurumun durumunu nasıl kontrol edebilirim?
Gönderilen bir başvurunun durumunu görüntülemek için lütfen Amazon Brand Registry hesabınızda oturum açın ve Olay Kayıtları aracınızı ziyaret edin.

Kayıt sonrası

Bir markayı temsil eden temsilcilerin yanı sıra ek kullanıcıların da Amazon Brand Registry’e erişmesi mümkün müdür?
Evet. Hak sahibi, Brand Registry'de bir marka kaydı açtığında hak sahibi ve yönetici rolleri ilgili hak sahibine atanır. Yönetici, Brand Registry hesabına giriş yapıp "Ayarlar" bölümünden kullanıcı izinlerini seçerek kullanıcı ekleyebilir veya kaldırabilir. Ek kullanıcıların, Brand Registry'de kendi Brand Registry hesapları olması gerekecektir. Bu hesap, Vendor Central veya Seller Central kimlik bilgileriyle oluşturulabilir.
Mevcut kullanıcıları yönetmek için: Seçtiğiniz markalardaki her kullanıcının yanında bulunan Yönet seçeneğine tıklayarak kullanıcıya rol atayabilir veya kullanıcının rollerini kaldırabilirsiniz.
Yeni kullanıcı eklemek için: Markanıza kullanıcı davet edin seçeneğine tıklayıp gerekli bilgileri doldurun ve Davet gönder seçeneğine tıklayın. Yeni kullanıcıların eklenebilmeleri için daveti kabul etmeleri gerekir.
Brand Registry rolleri hakkında daha fazla bilgi için Brand Registry hesabınıza giriş yapıp Yardım bölümünü ziyaret edin veya Amazon Brand Registry rollerini yönetme videosunu izleyin.
Doğrulama kodunu nasıl gönderebilirim?
Doğrulama kodu göndermek için Amazon Brand Registry hesabınızda oturum açın ve Olay Kayıtları aracınızı ziyaret edin. Brand Registry başvuru olayınızı seçin ve olayı doğrulama koduyla yanıtlayın.
Mevcut Brand Registry hak sahibi artık şirket çalışmıyorsa veya markayı başka bir şirketten satın aldıysam markama nasıl erişirim?
Aşağıdaki "Bizimle iletişime geçin" bağlantısını kullanarak bu erişimi talep edebilirsiniz. Bu talebi yapmak için lütfen şunları belirtin:
  • Brand Registry hesabınızla ilişkili e-posta adresi.
  • Geçerli hak sahibinin Brand Registry hesabıyla ilişkili e-posta adresi.
  • Brand Registry’e kayıtlı olan markanın adı.
Kayıtlı bir markaya nasıl yeni bir ticari marka ekleyebilirim?
Otomatik korumalarımızın etkinliğini artırmak için kayıtlı markalarınızdaki tüm aktif ve tescilli ticari markalarınızı Amazon Brand Registry hesabınıza eklemenizi öneririz. Hesabınıza giriş yaparak ve Brand Registry Destek sayfasını ziyaret ederek kayıtlı bir marka için aynı marka adıyla yeni bir ticari marka ekleyebilirsiniz. Sayfanın sol tarafındaki menüde yer alan "Marka profilinizi güncelleyin" bölümünün altındaki "Daha fazla ticari marka ekle" seçeneğine tıklayın ve belirtilen adımları uygulayın.
Amazon Brand Registry, faydalı patent anlaşmazlıklarıyla ilgili yardımcı olabilir mi?
Evet. Brand Registry, faydalı patenti olan markalar için İhlali Bildir aracı üzerinden tarafsız bir değerlendirme süreci sunar. Şu anda yalnızca ABD'de kullanıma sunulan Amazon Ekspres Patent Değerlendirmesi (APEX) programı, patent analizi konusunda uzman olan tarafsız üçüncü taraf değerlendiricileri görevlendirerek, iddia edilen bir faydalı patentin ihlal edilip edilmediğine karar verilmesini sağlar. Bu süreç, faydalı patent sahipleri ve patent ihlali ile suçlanan taraflar için, söz konusu kaygıları çözüme ulaştırmaya yönelik etkili bir araçtır. Mahkeme sisteminden daha hızlıdır ve değerlendiricinin haklı olduğuna kanaat getirdiği taraf için ücretsizdir. Değerlendirici, katılımcıların yazılı bildirimlerini inceledikten sonra bir karara varır ve Amazon da bu karara uyar. Bu süreç kapsamında ele alan faydalı patent anlaşmazlıkları, ortalama 7 hafta içinde karara bağlanmaktadır. Bu süre, ABD'de patent davaları için harcanan süreye göre (ortalama 2,4 yıl) çok daha kısadır.
Amazon Ekspres Patent Değerlendirmesi (APEX) nasıl çalışır?
Faydalı patent sahibi olan ve ihlalden şüphelenen markalar, Brand Registry portalındaki İhlal Bildir aracı üzerinden APEX başvurusunda bulunabilir (bu özellik şu anda yalnızca ABD'de kullanılabilmektedir).

Başvuru gönderildikten sonra, bildirilen ASIN'leri listeleyen satıcılara süreç hakkında bilgi veririz. Böylece satıcılar, isterlerse değerlendirmeye katılarak taleplerini savunabilir.

Değerlendirmeye katılmak için her iki tarafın da tarafsız değerlendiriciye 4.000 USD ödeme yapması gerekir. Amazon, ödeme sürecini üstlenmez ve değerlendirici ücretinin herhangi bir bölümünü alıkoymaz. Değerlendirici, bildirimleri inceler ve bildirilen liste kayıtlarının patenti ihlal edip etmediğine karar verir.

Kazanan katılımcı, başta ödediği 4.000 USD ücreti geri alır. Değerlendirici, bildirilen ASIN'lerin ihlale yol açtığını belirlerse Amazon bunları kaldırır. Değerlendirici, satıcı lehine bir karar verirse Amazon hiçbir işlem yapmaz.

Değerlendirme tamamlandıktan sonra, kazanan faydalı patent sahiplerine bu kararla ilişkili bir APEX numarası verilir. Markalar, söz konusu patente ilişkin gelecekteki ihlalleri İhlal Bildir üzerinden bildirirken, kazanan değerlendirmede verilen APEX kimliğini kullanabilir.
Yeni bir markayı nasıl kaydedebilirim?
Amazon Brand Registry hesabınızı oluşturduktan ve ilk markanızı kaydettikten sonra, hesabınızın ana sayfasında yer alan "Yeni bir marka kaydet" seçeneğine tıklayarak istediğiniz zaman başka bir marka kaydedebilirsiniz.
Amazon Brand Registry'yi diğer mağazalarda nasıl kullanabilirim?
Diğer mağazalardaki Amazon Brand Registry araçlarına ve hizmetlerine ulaşmak için, erişmek istediğiniz her mağazada benzersiz bir e-posta adresi kullanarak Amazon Brand Registry hesabı oluşturmanız gerekir. Brand Registry hesabının yöneticisinin Brand Registry Destek sayfasını ziyaret ederek bu yeni e-posta hesabını ek bir kullanıcı olarak eklemek için istek göndermesi gerekir.
Giriş yapmakta veya markalarınıza erişmekte sorun mu yaşıyorsunuz?
Markanız zaten Amazon Brand Registry'ye kayıtlı olmasında rağmen, Brand Registry hesabınıza giriş yaptığınızda kayıtlı markalarınızdan hiçbirini görmüyorsanız yanlış e-posta ve parola kullanarak oturum açmış olabilirsiniz. Mevcut Amazon hesabınızdan çıkış yapmak için bu bağlantıya tıklayın ve doğru e-posta ile parolayı kullanarak Amazon Brand Registry'de tekrar oturum açın. Parolanızı unuttuysanız buradan sıfırlayabilirsiniz.
Amazon'da satış özellikleriyle ilgili bir sorunuz mu var?
Amazon satış özellikleri (A+ İçerik, Mağazalar, Analizler ve diğerleri gibi) ile ilgili sorularınız için lütfen Satış Ortağı Destek Ekibi ile iletişime geçin.

Amazon politikaları ve süreçleri

Amazon'un fikrî mülkiyet koruma politikası nedir?
Amazon, hak sahiplerinin fikrî mülkiyet haklarını ihlal eden liste kayıtlarına izin vermez. Ayrıntılı bilgi için lütfen Amazon'un Fikrî Mülkiyet Politikası'nı inceleyin. Fikrî mülkiyetlerinin kötüye kullanılmasıyla ilgili endişeleri olan hak sahiplerini, Amazon Brand Registry'de yer alan İhlal Bildir aracını kullanarak bize bildirimde bulunmaya teşvik ediyoruz.
Fikrî mülkiyetle ilgili olmayan politika ihlallerini ve diğer kötüye kullanım biçimlerini nasıl bildirebilirim?
Fikrî mülkiyetle ilgili olmayan ihlalleri Amazon Brand Registry Destek Ekibimiz aracılığıyla istediğiniz zaman bildirebilirsiniz. Bizimle iletişime geçmek için aşağıdaki talimatları uygulayın:
  • Brand Registry hesabınızda oturum açın.
  • "Yardıma mı ihtiyacınız var?" bölümü altındaki Brand Registry Destek ekibi seçeneğine tıklayın.
  • Sayfanın sol tarafındaki menüyü kullanarak bildirmek istediğiniz sorun türüne gidin (ör. "Açıklandığı gibi değil" gibi sorunları bildirmek için "İhlal bildir" seçeneğine tıklayın.)
Amazon'un Marka Adı Politikası nedir?
Amazon'un Marka Adı Politikası hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.
Amazon Brand Registry hesabım olmasa bile fikrî mülkiyet ihlali iddialarını bildirebilir miyim?
Evet. Amazon telif hakkı, ticari marka ve patent ile ilgili endişeler gibi fikrî mülkiyet ihlali iddialarını bildirmek için kullanılabilecek herkese açık bir form sunar.

Yardım alma

Amazon Brand Registry ekibinden nasıl yardım alabilirim?
Kayıt işlemiyle ilgili olarak Amazon Brand Registry ekibiyle iletişime geçmek için buraya tıklayın. Zaten kaydoldunuz mu? Lütfen Brand Registry hesabınızda oturum açın. Brand Registry Destek ekibindeki uzmanlarımız, Amazon'daki markanızın korunmasına ilişkin sorunlarınıza yardımcı olmaya her zaman hazırdır.
© 2023, Amazon Services LLC.