Fikrî Mülkiyet İçin Accelerator hakkında SSS

Nasıl yardımcı olabiliriz?
Amazon Fikrî Mülkiyet İçin Accelerator global olarak kullanılabiliyor mu?
Program, dünya genelinde markalar tarafından kullanılabilir. Şu anda Fikrî Mülkiyet İçin Accelerator programına dahil olan hukuk firmaları ve marka vekilleri Amerika Birleşik Devletleri, Meksika, Avrupa, Avustralya, Hindistan, Brezilya, Türkiye, Singapur, Birleşik Arap Emirlikleri ve Japonya’da bulunmakta olup temel olarak Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO), Kanada Fikrî Mülkiyet Ofisi (CIPO), Türk Patent Enstitüsü, Marcas Instituto Mexicano de Propiedad Industrial (IMPI), Birleşik Krallık Fikrî Mülkiyet Ofisi (UK IPO), Avrupa Birliği Fikrî Mülkiyet Ofisi (EUIPO), Japonya Patent Ofisi (JPO), Singapur Fikrî Mülkiyet Ofisi (IPoS), Avustralya Fikrî Mülkiyet Ofisi (IPA), Birleşik Arap Emirlikleri Ekonomi Bakanlığı ve Instituto Nacional da Propriedade Industrial (INPI-BR) ticari marka başvurularının oluşturulmasıyla ilgilenmektedir. Müşterilere İngilizce, Fransızca, Almanca, Japonca, Korece, Mandarin, İspanyolca, Hintçe, Gucaratça, İtalyanca ve Portekizce gibi çeşitli dillerde hizmet verebilirler. Fikrî Mülkiyet İçin Accelerator’ı diğer ülkelerdeki hukuk firmalarını ve marka vekillerini kapsayacak şekilde genişletmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.
Amazon Fikrî Mülkiyet İçin Accelerator’ı kullanmak için Amazon’a ödeme yapmam gerekiyor mu?
Hayır. Fikrî Mülkiyet İçin Accelerator ücretsiz bir programdır. Amazon, sizi marka vekilleriyle bir araya getirmek için hiçbir ücret talep etmez. Bir vekil seçtiğinizde, doğrudan onunla birlikte çalışır ve ödemeyi doğrudan marka vekiline yaparsınız.
Hangi Brand Registry avantajlarına erişebileceğim?
Bir Fikrî Mülkiyet İçin Accelerator hukuk firması aracılığıyla ticari marka başvurusu oluşturursanız Amazon Brand Registry’ye kaydolabilir ve aşağıdaki avantajlara erişebilirsiniz:
  • Proaktif marka korumaları: Amazon, markanıza ve müşterilerimize zarar verebilecek olası kötü liste kayıtlarını proaktif olarak tespit etmeye ve kaldırmaya çalışan korumaları uygulamak için markanız hakkında sağladığınız bilgileri kullanır.
  • Güçlü arama ve bildirim araçları: Markalar için özel olarak tasarlanmış çok sayıda özellikle birlikte, olası ihlalleri (ör. ticari marka ihlali) bildirme sürecini basitleştiren ve metin ve görsel tabanlı arama özellikleri sunan İhlal Bildir aracına erişebilirsiniz.
  • Diğer marka geliştirme avantajları: Geliştirilmiş Marka İçeriği ürün detay sayfaları, Marka Mağazaları, Sponsorlu Markalar ve Marka Gösterge Paneli gibi markalar için tasarlanmış güçlü araçlardan yararlanarak Amazon’da işletmenizi daha da geliştirebilir ve büyütebilirsiniz.
Fikrî Mülkiyet İçin Accelerator’a katılan marka vekillerinin önceden anlaşılmış ücretleri nelerdir?
Amazon, tek bir ürün veya hizmet sınıfı için tek bir markayı kapsayan aşağıdaki hizmetlerin ücretleri üzerinde önceden anlaşma yapmıştır. Birden fazla marka aramak ve ek fikrî mülkiyet türlerini (ör. tasarım patentleri) beyan etmek de dahil olmak üzere diğer hizmetler için ek ücretler uygulanır.
Maksimum hizmet ücretleri
İlgili bekleyen başvurular veya kayıtlar için Ticari Marka Ofisi kayıtlarında üst düzey marka araması.
50 EUR (800 TL)
Ticari Marka Ofisi kayıtları ve tescilsiz kullanımlar dahil olmak üzere kapsamlı marka incelemesi.
90 EUR (1140 TL)
Türkiye ticari marka başvurusu oluşturma.
115 EUR (1840 TL)
Ticari markayla ilgili olmayan hizmetler için Fikrî Mülkiyet İçin Accelerator’ı kullanabilir miyim?
Evet. Amazon’un önceden anlaştığı fiyatlar ticari marka başvurularının oluşturulmasıyla ilgilidir ancak tasarım patenti başvurularında bulunmak, telif hakkı başvurularında bulunmak ya da bütünsel marka koruma stratejileri geliştirmek gibi fikrî mülkiyetlerle ilgili diğer hizmetler için Fikrî Mülkiyet İçin Accelerator’da yer alan marka vekilleri ile çalışabilirsiniz. Bu hizmetler ve bu hizmetlerin ücretleri, siz ve marka vekilleri arasında belirlenmelidir.
Fikrî Mülkiyet İçin Accelerator aracılığıyla oluşturulan ticari marka başvurum reddedilirse ne olur?
Fikrî Mülkiyet İçin Accelerator aracılığıyla oluşturulan ticari marka başvurularının durumunu düzenli olarak takip ediyoruz. Başvurunuz reddedilirse söz konusu ticari marka başvurusunun marka koruma özelliklerine artık erişemezsiniz.
Marka vekilim ticari marka başvurumu oluşturduktan sonra marka korumasını almak için ne yapmam gerekir?
Amazon, Fikrî Mülkiyet İçin Accelerator program kapsamında bir marka vekili aracılığıyla ticari marka başvurusu oluşturduğunuzu öğrendikten sonra, Brand Registry’ye kaydolmanız için e-posta yoluyla size bir davet göndeririz. Bu kaydı tamamladığınızda, sizi otomatik marka korumalarımıza otomatik olarak kaydederiz, İhlali Bildir aracına erişiminizi sağlarız ve diğer marka oluşturma özelliklerine erişim elde edersiniz.
Marka vekilim bir ticari marka başvurusunda bulunduysa ancak kayıt daveti almamışsam ne yapmalıyım?
Marka vekiliniz, ticari marka başvurusu seri numaranızı Amazon'a sunduğunu onayladıysa ve kayıt daveti almadıysanız lütfen buradan bize ulaşın.
Fikrî Mülkiyet İçin Accelerator’ı kullanmak için Amazon’da satıcı olmam veya Amazon Retail’e satış yapmam gerekiyor mu?
Hayır. Fikrî Mülkiyet İçin Accelerator’ı kullanmanın en kısa yolu için, Seller Central’da bulunan Hizmet Sağlayıcı Ağı’nın altındaki Fikrî Mülkiyet İçin Accelerator sayfasını kullanabilirsiniz. Seller Central’a erişmek için burada oluşturabileceğiniz bir Seller Central hesabına ihtiyacınız olacaktır. Ancak Amazon Seller Central hesabınız yoksa ve Fikrî Mülkiyet İçin Accelerator kapsamında bir marka vekili ile çalışmak istiyorsanız lütfen buradan bize ulaşın.
© 2022, Amazon Services LLC.