IP Accelerator ile İlgili SSS

Nasıl yardımcı olabiliriz?

Fikrî Mülkiyet İçin Accelerator nedir?
Amazon Fikrî Mülkiyet İçin Accelerator sayesinde markalar, rekabetçi fiyatlarla ticari marka tescil hizmetleri sunan güvenilir hizmet sağlayıcılardan (sağlayıcılar) oluşan özel bir ağa ulaşabilir. Bu sağlayıcılar, ticari marka tescili alanında deneyimlidir ve markaların dünya genelindeki ticari marka ofislerinde tescil işlemi yaptırmalarına yardımcı olabilir.
Fikrî Mülkiyet İçin Accelerator'ı kullanmaya nasıl başlarım?
İhtiyaçlarınıza (hizmet, konum, sunulan diller gibi) göre mevcut sağlayıcılara göz atmak ve bir sağlayıcı seçmek için https://brandservices.amazon.com.tr/ipaccelerator adresindeki turuncu "Başlayın" düğmesine tıklamanız yeterlidir.
Fikrî Mülkiyet İçin Accelerator hizmet sağlayıcılarından biriyle nasıl iletişime geçebilirim?
Amazon'da satıcıysanız (Seller Central hesabınız varsa) satıcı hesabınıza giriş yapın ve firmanın sayfasında "Sağlayıcıya ulaşın" seçeneğine tıklayın ve sunulan formu doldurun.

Amazon'da bir satıcı değil, tedarikçiyseniz veya programla ilgileniyorsanız ve hizmet sağlayıcılardan biriyle çalışmak istiyorsanız https://brandservices.amazon.com.tr/ipaccelerator adresinde alt bilgide yer alan "Bizimle iletişime geçin" bağlantısına giderek açılır menüde "Bir Fikrî Mülkiyet İçin Accelerator hukuk firması ile iletişime geçmek istiyorum" seçeneğini belirleyin.
Fikrî Mülkiyet İçin Accelerator hukuki hizmet sağlayıcılarından biriyle iletişime geçtiğimde hangi e-posta adresini kullanmalıyım?
Hizmet sağlayıcılara ulaştığınızda Brand Registry hesabınızla ilişkili e-posta adresini kullanın. Henüz bir Brand Registry hesabınız yoksa Brand Registry kaydı sırasında, Fikrî Mülkiyet İçin Accelerator programıyla iletişim kurmak amacıyla kullandığınız e-posta adresini kullanmanız gerektiğini unutmayın. Aynı e-posta adresini kullandığınızda, Brand Registry'ye başvuru sürecindeki gecikmeleri önlemiş ve kaydolduktan sonra elde edeceğiniz satış avantajlarına erişimi kolaylaştırmış olursunuz.
Fikrî Mülkiyet İçin Accelerator hizmet sağlayıcısına ilk e-postamı gönderdikten sonra ne olur?
Bir hizmet sağlayıcıyla iletişime geçtikten sonra yanıt almak için en az 2 iş günü beklemelisiniz. İstediğiniz sayıda sağlayıcıyla iletişime geçebilirsiniz. Bir sağlayıcıyla iletişime geçtiğinizde herhangi bir ücret alınmaz. Sadece, bir sağlayıcının sizin adınıza çalışması durumunda ücret ödersiniz.
Ticari marka başvuru sürecimi nasıl başlatırım?
Hizmet sağlayıcılardan biriyle çalışmaya karar verirseniz ve kendisinin şartlarını kabul ederseniz, fikrî mülkiyet hakkı elde etmek üzere bu hizmet sağlayıcıyla işbirliği yaparsınız ve söz konusu hizmet sağlayıcı bu süreç boyunca sizinle birlikte çalışır.
Brand Registry'ye ne zaman kaydolabilirim?
Ticari marka başvurunuz uygun ticari marka için veya uygun fikrî mülkiyet ofisi nezdinde yapıldıktan sonra, Brand Registry'ye kaydolmaya hazır olduğunuzda hizmet sağlayıcı sizi bilgilendirir.
Brand Registry'ye nasıl başvurabilirim?
Hizmet sağlayıcınız, ticari marka başvurunuzun gönderildiğini size bildirdikten sonra Brand Registry'ye başvurmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

https://brandregistry.amazon.com.tr adresine gidin. Lütfen dikkat: Brand Registry'ye ilk kez giriş yapıyorsanız Fikrî Mülkiyet İçin Accelerator ile iletişim kurmak üzere kullandığınız e-posta adresini girdiğinizden emin olun. Aynı e-posta adresini kullanmamanız Brand Registry'ye kayıt sürecinde gecikmelere neden olabilir.
• Hüküm ve koşulları inceleyip kabul edin.
• Ekranınızın sol tarafındaki "Yeni bir marka kaydet" seçeneğine tıklayın.
• Tescil bekleyen ticari marka kayıt formunu doldurun ve "Gönder" seçeneğine tıklayın. Başvurunuzu gönderdikten sonra, Amazon bilgilerinizi inceler ve kararı size bildirir.
Fikrî Mülkiyet İçin Accelerator programını hizmet sağlayıcılara ulaşmak üzere hangi ülkelerde kullanabilirim?
Program, dünya genelinde markalar tarafından kullanılabilir. Fikrî Mülkiyet İçin Accelerator programında şu anda Avustralya, Belçika, Brezilya, Kanada, Mısır, Fransa, Almanya, Hindistan, İtalya, Japonya, Meksika, Hollanda, Polonya, Suudi Arabistan, Singapur, İspanya, İsveç, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık ve ABD merkezli hizmet sağlayıcılar bulunmaktadır.
Fikrî Mülkiyet İçin Accelerator hukuk firmaları, başvurumda bana yardımcı olmak üzere hangi dillerde hizmet sağlayabilir?
Fikrî Mülkiyet İçin Accelerator sağlayıcıları markalara İngilizce, Fransızca, Almanca, Japonca, Korece, Mandarin, İspanyolca, Türkçe, Hintçe, Guceratça, İtalyanca, Portekizce ve Arapça olmak üzere 13 dilde hizmet verebilir. Dil desteğinin sağlayıcıya göre farklılık gösterdiğini unutmayın ve bir sağlayıcıyla iletişime geçerken dil uygunluğunu kontrol ettiğinizden emin olun.
Hangi Brand Registry avantajlarına erişebileceğim?
Markanızı Brand Registry'ye kaydetmek, aşağıdaki avantajlara erişmenizi sağlar:
  • Otomatik korumalar: Markanız, ürünleriniz ve fikri mülkiyetiniz hakkında veri sağladığınızda, kötü niyetli liste kayıtlarını engellemeye yardımcı olan gelişmiş makine öğrenimi özelliğini kullanarak önleyici korumalar uygularız.
  • Güçlü arama ve bildirim araçları: Markalar için özel olarak tasarlanmış çok sayıda özellikle birlikte, metin ve görsel tabanlı arama özellikleri sunan ve olası ihlalleri (ör. ticari marka, telif hakkı ve patent i̇hlalleri) bildirme sürecini basitleştiren İhlal Bildir aracına erişebilirsiniz.
  • Diğer marka geliştirme avantajları: A+ İçerik, Marka Mağazaları ve Sponsorlu Markalar gibi marka geliştirme programlarına kaydolmaya uygun olursunuz. Daha fazla bilgi için marka geliştirme araçları sayfamıza bakın.
Ticari markam tam olarak kaydedildikten sonra hangi marka koruması avantajlarına uygun olacağım?
Brand Registry, ticari markanız bir ticari marka ofisi ile tam olarak kaydedildikten sonra Transparency, Project Zero ve Sahtecilik Suçları Birimi gibi gelişmiş sahtecilikten koruma programlarına uygunluğun kilidini açar. Bu programların kullanılabilirliğinin ülkeye göre değiştiğini unutmayın.
  • Transparency, hatalı veya sahte ürünlerin listelenmesini, satılmasını ve gönderilmesini önlemeye yardımcı olur. Transparency'nin birim düzeyinde seri numarası ekleme hizmetiyle markanızı ve müşterilerinizi sahte ürünlere karşı proaktif olarak koruyabilir, müşteri etkileşimini iyileştirebilir ve tedarik zinciri kusurlarını tespit edebilirsiniz.
  • Brand Registry içindeki İhlal Bildir aracını doğru şekilde kullanarak Amazon Project Zero için uygun hale gelebilir ve böylece, bize ulaşmanıza gerek kalmadan sahte liste kayıtlarını hemen kaldırabilirsiniz.
  • Amazon Sahtecilik Suçları Birimi, kötü niyetli kişileri durdurmak ve suçlarının cezasını çekmelerini sağlamak için markalar, emniyet güçleri ve müşterilerle birlikte çalışır.
IP Accelerator'ı kullanmak için Amazon'da satıcı olmam veya Amazon Retail'e satış yapmam gerekiyor mu?
Evet, IP Accelerator yalnızca Seller Central kullanıcıları tarafından kullanılabilir. IP Accelerator'ı kullanmanın en doğrudan yolu, Seller Central'da bulunan "Hizmet sağlayıcı ağı" kısmındaki "IP Accelerator" sayfasını kullanmaktır. Seller Central hesabınız yoksa buradan bir hesap oluşturabilirsiniz.
Fikrî Mülkiyet İçin Accelerator hizmetinin ücreti ne kadardır?
Amazon, hizmet sağlayıcılara ulaşmanızı sağlamak için herhangi bir ücret talep etmez. Bir hizmet sağlayıcı seçtiğinizde doğrudan o hizmet sağlayıcıyla çalışıp ödemeyi kendisine yaparsınız.

Amazon, tek bir ürün veya hizmet sınıfı için tek bir markayı kapsayan aşağıdaki hizmetlerin ücretlerini önceden müzakere etmiştir. Birden fazla marka arama ve başka türlerde fikrî mülkiyet (ör. patentler) başvurusunda bulunma gibi diğer hizmetler için ek ücretler uygulanır.
Maksimum hizmet ücretleri
İlgili bekleyen başvurular veya kayıtlar için Türkiye Ticari Marka Ofisi kayıtlarında üst düzey marka araması
50 EUR (800 TL)
Türkiye Ticari Marka Ofisi kayıtları ve tescilsiz kullanımlar dahil kapsamlı marka incelemesi
90 EUR (1.140 TL)
Türkiye ticari marka başvurusu oluşturma
115 EUR (1.840 TL)
Ücret çizelgesi, tanımlanan hizmetler için uygulanabilecek tavan fiyatları belirtir. Katılımcı firmaların, tanımlanmış hizmetleri daha düşük ücretlerle sunmasına, katma değerli hizmetler sağlamasına veya anlaşmalı tavan ücretler çerçevesinde daha yüksek değerli hizmetler sunmasına izin verilir ancak önceden müzakere edilen ücretler aşılmamalıdır.

Tutarlar, hizmet ücretlerini temsil eder ve resmî beyan ücretlerini yansıtmamaktadır. Ücretler, tek bir ürün veya hizmet sınıfındaki tek bir markanın beyanına yöneliktir. Bu programın kapsamı dışında kalan diğer hizmetler (ör. birden fazla marka arama, başka türlerde fikrî mülkiyet beyanında bulunma vb.) için ek ücretler uygulanabilir.
Fikrî Mülkiyet İçin Accelerator hizmet sağlayıcılarını ticari markayla ilgili olmayan hizmetlere yönelik olarak kullanabilir miyim?
Evet. Programa tasarım patenti veya telif hakkı başvurularında bulunmak ya da bütünsel marka koruma stratejileri geliştirmek gibi fikrî mülkiyet ile ilgili diğer hizmetler için katılan hizmet sağlayıcılarla bağımsız olarak iletişim kurabilirsiniz. Bu hizmetlerin ücretleri, sağlayıcıyla sizin aranızda belirlenmelidir. Fikrî Mülkiyet İçin Accelerator programında şu anda bu hizmetlere yönelik olarak önceden müzakere edilmiş ücretler sunulmamaktadır.
Fikrî Mülkiyet İçin Accelerator programını kullanarak ticari markamın bir ticari marka ofisinde tamamen tescillenmesi ne kadar sürer?
Ticari marka tescil süreleri, ticari marka ofisine göre değişir. Ticari marka başvurunuzun durumu hakkında bilgi edinmek için hizmet sağlayıcınıza danışabilirsiniz. Başvurunuz ticari marka ofisi tarafından işlenirken, tescil bekleyen ticari markanızla Brand Registry'ye kaydolabilirsiniz. Daha fazla bilgi için "Brand Registry ile ilgili SSS" sayfasına bakın.
IP Accelerator aracılığıyla oluşturulan ticari marka başvurum reddedilirse ne olur?
IP Accelerator aracılığıyla oluşturulan ticari marka başvurularının durumunu düzenli olarak takip ediyoruz. Başvurunuz reddedilirse söz konusu ticari marka başvurusunun marka koruma özelliklerine artık erişemezsiniz.
Hukuk firmam ticari marka başvurumu oluşturduktan sonra marka koruması almak için ne yapmam gerekir?
Amazon, IP Accelerator hukuk firması aracılığıyla ticari marka başvurusu oluşturduğunuzu öğrendikten sonra, Brand Registry'ye kaydolmanız için e-posta yoluyla size bir davet göndeririz. Bu kaydı tamamladığınızda, sizi otomatik marka korumalarımıza otomatik olarak kaydederiz, İhlali Bildir aracına erişiminizi sağlarız ve diğer marka oluşturma özelliklerine erişim elde edersiniz.
© 2024, Amazon Services LLC.