Üç adımda başlayın

Amazon Marka Kaydı programına kaydolmaya hazır mısınız? Aşağıdaki adımları tamamlamanız gerekir:

Uygunluk şartlarını inceleyin

Markaların, tescil başvurusu devam eden veya tescillenmiş olan, aktif, metin ya da görsel tabanlı bir ticari markası bulunmalıdır.

Amazon Brand Registry programına uygun olabilmek için markanızın kaydolmak istediğiniz tüm ülkelerde aktif bir tescilli ticari markaya veya Amazon IP Accelerator üzerinden devam eden bir ticari marka başvurusuna sahip olması gerekir. Marka Kaydı, ticari marka ofislerinin bir alt kümesinde kaydedilmeyi bekleyen bir ticari marka niteliğindeki markaları da kabul etmektedir (bkz. ülkeye özel gereklilikler bölümü). Markanızın ticari markası, metin tabanlı marka (kelime markası) veya kelime, harf ya da sayı içeren görsel tabanlı marka (tasarım markası) biçiminde olmalıdır. Uygun ticari markalar, ticari markanızın kayıtlı olduğu konuma bağlı olarak, düzenleyici ticari marka ofisinin belirlediği farklı sınıflandırmalara sahip olabilirler. Şu anda kayıt için kabul ettiğimiz ticari marka örnekleri aşağıda verilmiştir:
Metin tabanlı markalar

AMAZON

Kelimeler, harfler veya sayılar içeren görsel tabanlı markalar
Şu anda sadece Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, Kanada, Meksika, Avustralya, Hindistan, Japonya, Fransa, Almanya, İtalya, Türkiye, Singapur, İspanya, Benelüks, Suudi Arabistan, Birleşik Krallık, Mısır, İsveç, Polonya, Avrupa Birliği ve Birleşik Arap Emirlikleri devlet ticari marka ofisleri tarafından sağlanan ticari markaları kabul ediyoruz. Ticari markanız Dünya Fikri Mülkiyet Organizasyonunda (WIPO) tescilliyse, ulusal ticari marka ofisi tarafından atanan ilgili ticari marka numarasını gönderin (WIPO tarafından atanan ticari marka numarasından farklı olabilir). Ticari markanız Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisinde (EUIPO) tescilliyse lütfen başvurunuzda ticari marka tescil ofisiniz olarak EUIPO'yu seçin. Marka Kaydı, bu ofislerin hiçbiriyle ilişkili değildir; lütfen Marka Kaydı hakkında bilgi almak için bu ofislerle iletişime geçmeyin. Brand Registry uygunluk kriterlerine yönelik güncellemeler bu sayfada yayınlanacaktır.
Ticari marka metni, uygulamada belirtilen marka adıyla eşleşmelidir. Ticari markanız kelimeler, harfler veya rakamlar içeren görsel tabanlı bir markaysa görselin tam olarak ticari marka kaydınızda göründüğü gibi bir kopyasını yüklemeniz gerekir. Başvurunuzu göndermeden önce bu bilgilerin eşleştiğinden emin olun.
Bu ticari marka, ürünlerinizde veya ambalajınızda da görünmelidir.

Amazon Marka Kaydı'nda oturum açın

Marka Kaydı başvuruları, ticari marka sahibi tarafından yapılmalıdır.

Yetkili bir temsilciyseniz lütfen önce ticari marka sahibinden markayı kaydetmesini ve sizin hesabınızı ek kullanıcı olarak eklemesini isteyin. Uygunluk şartlarını karşılıyorsanız mevcut Satıcı veya Vendor Central kimlik bilgilerinizi kullanarak oturum açın. Aynı kullanıcı adını ve parolayı kullanarak tedarikçi ve satıcı hizmetleriyle bağlantılı Brand Registry özelliklerine ve avantajlarına erişebilirsiniz. Alternatif olarak, henüz bir Amazon hesabınız yoksa ücretsiz bir hesap oluşturun.

Markanızı kaydedin

Oturum açtıktan sonra markalarınızı kaydetmeniz gerekir.

Bir markayı kaydetmek için aşağıdaki bilgileri sağlamanız gerekir:
  • Aktif tescilli veya tescil bekleyen ticari markayı içeren marka adınız. Markanızın ticari markası ürünlerinizin ve ambalajların üzerinde görünmelidir ve bunun gösterildiği görselleri sağlamanız gerekir.
  • Fikri mülkiyet ofisi tarafından sağlanan ticari marka tescil numarası. Fikri mülkiyet ofisi tarafından sağlanan başvuru numarası ancak kayıt bekleyen bir ticari marka ile kayıt yaptırıyorsanız sunulur.
  • Markanızın listelenmesi gereken ürün kategorilerinin listesi (ör. kıyafet, spor malzemeleri, elektronik).
Bu bilgileri gönderdikten sonra, ticari markanın haklarının sahibi olduğunuzu doğrular ve gerekliliklerimizi karşılayan bir kişiye ulaşırız. Bu kişi bir doğrulama kodu alır. Kayıt işlemini tamamlamak için bu kodu Amazon'a geri göndermeniz gerekir.
Sağlanan bilgileri doğruladıktan sonra, markanızı korumanıza yardımcı olan eksiksiz Amazon Brand Registry avantaj ve özellik paketine erişebilirsiniz.
© 2024, Amazon Services LLC.