Marka Koruma raporu

Amazon, geniş ürün yelpazesiyle insanların aradıklarını bulup keşfedebileceği, dünyanın en müşteri odaklı şirketi olmak için çok çalışır. Bugün, çoğu küçük ve orta ölçekli işletmeler olan milyonlarca satış ortağımızla birlikte dünya çapında yüz milyonlarca müşteriye hizmet veriyoruz.

Bu küçük işletmelerin gelişmesine ve faaliyet gösterdikleri yerel topluluklarda yüz binlerce yeni istihdam olanağı sağlamasına yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz. Müşteri güvenini kazanmak ve korumak için çok çalışıyoruz ve sahte ürünlerin satışını sıkı önlemlerle yasaklıyoruz. Sahte ürünleri tespit etmek ve bunların müşterilerimize ulaşmasını önlemek için sürekli yenilikler yapıyoruz.

Yaptığımız en son yenilikler hakkında daha fazla bilgi edinmek için raporumuzun tamamını okuyun.

En son yenilikler

Güçlü proaktif denetimler

İleri seviye makine öğrenimi tekniklerine sürekli olarak yaptığımız yatırımlar sayesinde, fikri mülkiyet koruma ve sahte ürün tespit sistemlerimizi otomatik hale getirip büyüterek proaktif denetimlerimizi iyileştirdik. Bu sistemler; yeni bir satış hesabı oluşturma, liste kaydı oluşturma ve ürün liste kaydını güncelleme girişimlerinden itibaren sürecin her aşamasında sürekli olarak çalışır. Potansiyel satıcılarla görüntülü sohbet üzerinden bire bir bağlantı kurmayı da içeren güçlü satıcı doğrulama sürecimiz, makine öğrenimi tabanlı tespit alanındaki sürekli ilerlemelerle birlikte, kötü niyetli kişilerin yeni Amazon satış hesapları oluşturmaya çalışmasını bile engeller.

Markalar için güçlü araçlar

Amazon, ticari marka sistemindeki dolandırıcılığı ve kötüye kullanımı önlemek için yıllardır ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO) ile birlikte çalışıyor. 2022 yılında, USPTO ile iş birliğimizi geliştirmeye devam ettik. Amazon, kayıt durumlarıyla ve USPTO yaptırımlarına tabi olan taraflarla (USPTO tarafından engellenen avukatlar da dahil) ilgili olarak doğrudan USPTO'dan bilgi alır ve bu bilgilere göre hareket eder. Bunun amacı, Brand Registry'ye kaydolmak için hileli ticari marka başvurularının ve kayıtlarının kullanılmamasını sağlamaktır. Mağazamızdaki eğilimleri, başvuru ve tescil sahiplerinin olası dolandırıcılığına yönelik araştırmaları desteklemek amacıyla USPTO ile paylaşmanın yanı sıra sahte ve başka bir şekilde kötü niyetli markaları kaldırmak için de bu bilgilerden yararlanırız.

Kötü niyetli kişilerle hukuki yollardan mücadele etme

ABD Gümrük ve Sınır Koruma Birimi ile olan çalışmalarımızı karşılıklı bilgi alışverişinde bulunacak şekilde genişlettik. 2022 yılında Amazon, ABD Gümrük ve Sınır Koruma Birimine sahtecilik yaptığı onaylanan kişilerle ilgili ipuçları sağladı; ABD Gümrük ve Sınır Koruma Birimi ise Amazon'a, lojistik ağımıza gönderilmiş sahte ürünleri durdurmamıza ve ihlal içeren liste kayıtlarını mağazamızdan kaldırmamıza imkan tanıyan bilgiler sundu. Dünya genelindeki gümrük kurumlarıyla benzer programlar yürütmeyi hedefliyoruz. Ürünlere yönelik müdahaleleri hızlandırmak, kolluk kuvvetlerine daha fazla yardım sağlamak ve müşterileri daha iyi korumak için gümrük kurumlarıyla yaptığımız bu ortaklıkları sürdürme konusunda kararlıyız. Bu ortaklıklar, sahte ürünlerin Amazon müşterilerine ulaşmasını önler ve hiçbir perakendeci veya mağaza aracılığıyla satılmamaları için ürünlerin sınırları geçmesini ve yurt içi tedarik zincirlerine girmesini engeller.

Marka korumasının küresel etkisi

Brand Registry 2017 yılında hayata geçirildi ve dünya çapında ABD, Avustralya, Belçika, Brezilya, Kanada, Mısır, Fransa, Almanya, Hindistan, İtalya, Japonya, Meksika, Hollanda, Polonya, Suudi Arabistan, Singapur, İspanya, İsveç, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Birleşik Krallık'ı kapsayacak şekilde genişledi. Markalarımıza daha iyi hizmet verebilmek için sürekli olarak yenilikler yapıyoruz ve yeni pazarlara açılıyoruz. Dünya genelindeki mağazalarımızın korunmasına yardımcı olan 1,2 milyar doların üzerinde yatırım ve 15.000'den fazla Amazon çalışanı sayesinde 2022 yılında bir dizi dönüm noktası yaşadık.
üzerinde

%35

Brand Registry'ye markalar tarafından gönderilen geçerli ihlal bildirimlerinde %35'in üzerinde azalma
üzerinde

8 milyarı

Ürün detay sayfalarındaki 8 milyarı aşkın günlük değişiklik girişimi, Amazon'un otomatik teknolojisi tarafından olası kötüye kullanım belirtileri açısından tarandı.


üzerinde

800.000'in üzerinde

Kötü niyetli yeni satış hesabı oluşturma girişimi engellenmiştir.
üzerinde

%99

Engellenmiş veya kaldırılmış liste kayıtlarının %99'undan fazlası, bir markanın bulup bildirmesine gerek kalmadan proaktif denetimlerimiz sayesinde tespit edildi. Bu liste kayıtlarının ihlal içerdiğinden, hileli, sahte veya başka bir şekilde kötüye kullanım açısından riskli olduğundan şüpheleniliyordu.
üzerinde

6 milyonun

6 milyonun üzerinde sahte ürünü tespit etmiş, ele geçirmiş ve uygun şekilde bertaraf etmiş bulunmaktayız. Bu ürünler, tedarik zincirinden tamamen çıkarılmıştır.


üzerinde

1.300

Hukuk davaları ve cezai tavsiyeler aracılığıyla takip edilen 1.300'den fazla suçlu.

Dünya çapında sahtecilik ağlarını engelleme

Amazon Sahtecilik Suçları Birimi, sahtecilik yapanları hukuk davaları yoluyla engellemenin yanı sıra kötü aktörlere, tedarikçilere, lojistik sağlayıcılara, sosyal medya fenomenlerine, sahte fatura sağlayıcılara ve daha fazlasına karşı harekete geçmek de dahil olmak üzere dünya çapında ortak yaptırım ve el koyma işlemlerinde kolluk kuvvetleriyle birlikte çalışmaktadır. 2022 yılında:
  • Amazon, Çin'deki çeşitli kamu güvenliği bürolarıyla paylaştığı bilgiler sayesinde, kolluk kuvvetlerinin birçok eyalette sahtecilik operasyonlarına baskın düzenleyerek 240.000'den fazla sahte ürünü ele geçirmesine ve 3 büyük sahtecilik ağını engellemesine yardımcı oldu.
  • Alman kolluk kuvvetleri, orijinal ürün olarak pazarlanan sahte toner kartuşları satarak müşterileri dolandırmaya çalışan Almanya merkezli sahte yazıcı mürekkebi ve toner çetesinin 9 şüpheli üyesine karşı Amazon'dan gelen istihbarat üzerine harekete geçti.
  • Amazon, Londra Polis Teşkilatına bağlı Polis Fikri Mülkiyet Suçları Birimi (PIPCU) tarafından yürütülen sahtecilikle mücadele faaliyetlerini destekledi. Amazon Sahtecilik Suçları Birimi, geniş ölçekli bir sahte CD operasyonu hakkında detaylı bilgi vermek üzere Büyük Britanya Müzik Sanayisi Ticaret Birliğine (BPI) katıldı. Üç farklı yere yapılan baskınlar da dahil olmak üzere PIPCU tarafından gerçekleştirilen operasyonlar sonucunda 32.000'den fazla sahte CD ele geçirildi.
BAŞARI HİKAYELERİ

Markanızı bugün kaydedin

Brand Registry'yi kullanmaya başlayın

Uygunluk gereklilikleri ve kayıt işlemi hakkında daha fazla bilgi alın.
© 2023, Amazon Services LLC.