Marka Koruma raporu

Amazon, geniş ürün yelpazesiyle insanların aradıklarını bulup keşfedebileceği, dünyanın en müşteri odaklı şirketi olmak için çok çalışır. Bugün, çoğu küçük ve orta ölçekli işletmeler olan milyonlarca satış ortağımızla birlikte dünya çapında yüz milyonlarca müşteriye hizmet veriyoruz.

Bu küçük işletmelerin gelişmesine ve faaliyet gösterdikleri yerel topluluklarda yüz binlerce yeni istihdam olanağı sağlamasına yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz. Müşteri güvenini kazanmak ve korumak için çok çalışıyoruz ve sahte ürünlerin satışını sıkı önlemlerle yasaklıyoruz. Sahte ürünleri tespit etmek ve bunların müşterilerimize ulaşmasını önlemek için sürekli yenilikler yapıyoruz.

Yaptığımız en son yenilikler hakkında daha fazla bilgi edinmek için raporumuzun tamamını okuyun.

En son yenilikler

Güçlü proaktif denetimler

Ekiplerimiz, ihlalde bulunan liste kayıtlarını proaktif olarak tespit edip mağazamızdan kaldıran otomatik çözümler oluşturmak için bilgisayarlı görü, risk ve büyük dil modellerindeki en son gelişmelerden yararlanır. 2023 yılında ekiplerimiz; bilgisayarlı görü ve büyük dil modelleri gibi en gelişmiş teknolojileri kullanarak logolar, şekiller ve desenler gibi, fikrî mülkiyet ihlali teşkil eden karmaşık görselleri doğru olarak tespit etme kabiliyetimizi dramatik bir şekilde geliştirdi. Bu, algılama sistemlerimizi atlatmak için logoların kasıtlı olarak manipüle edildiği ihlalleri de içerir. Bu gelişmeler, her hafta on milyonlarca ürün görseli üzerinde sistematik bir şekilde otomatik değerlendirmeler gerçekleştirerek, Amazon'un hem kötü niyetli kişilerin kullandığı yeni ve ortaya çıkmakta olan taktiklerin önüne geçmesini hem de korumalarının kapsamını genişletmesini sağlar.

Markaları korumak için güçlü araçlar

Amazon, Brand Registry ana sayfasını markalardan alınan geri bildirimlere göre yeniden tasarlayarak, İhlal Bildir ve Etki Paneli gibi en çok kullanılan özelliklerimizi daha kolay erişilebilir hale getirdi ve markalara ana sayfa düzenlerini ihtiyaçlarına göre özelleştirme olanağı tanıdı. Markalar artık bildirim doğruluğu, kayıt durumu ve ilgili yardım sayfaları ile ilgili bilgileri ana sayfada bulabilir.

Kötü niyetli kişilerle hukuki yollardan mücadele etme

Kötü niyetli kişilerin gelecekte endüstri genelinde mağazalarımızı ve diğer perakendecilerin mağazalarını kötüye kullanmalarını engellemek amacıyla, markalarla ve emniyet güçleriyle ortaklık kurarak, açtığımız hukuk davaları ve suçluların kolluk kuvvetlerine sevk edilmesi yoluyla daha fazla kötü niyetli kişiyle hukuki yollardan mücadele edebildik. Büyük ilerleme kaydettiğimize inanıyoruz ancak sürekli olarak yenilik yapmaya kararlıyız ve sahteciliği sıfıra düşürene dek çalışmaya devam edeceğiz.

Marka korumasının küresel etkisi

Brand Registry 2017 yılında hayata geçirildi ve dünya çapında ABD, Avustralya, Belçika, Brezilya, Kanada, Mısır, Fransa, Almanya, Hindistan, İtalya, Japonya, Meksika, Hollanda, Polonya, Suudi Arabistan, Singapur, Güney Afrika, İspanya, İsveç, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Birleşik Krallık'ı kapsayacak şekilde genişledi. Markalarımıza daha iyi hizmet verebilmek için sürekli olarak yenilikler yapıyoruz ve yeni pazarlara açılıyoruz. 1,2 milyar doların üzerinde yatırımın yanı sıra, kendini müşterileri, markaları, satış ortaklarını ve mağazamızı sahtecilik, dolandırıcılık ve diğer kötüye kullanım olaylarına karşı korumaya adamış 15.000'den fazla Amazon çalışanı sayesinde 2023 yılında bir dizi dönüm noktası yaşadık.

%30'dan fazla

Amazon mağazasında satılabilen ürün sayısı artmaya devam ederken markaların 2020 yılından bu yana gönderdiği toplam geçerli ihlal bildirimlerinin sayısındaki düşüş oranı

1,6 milyardan fazla

Transparency'ye kayıtlı olan ve Amazon'un mağazasında veya perakende tedarik zincirinin başka bir noktasında satılan ve orijinalliği kod tarama doğrulaması aracılığıyla doğrulanan ürün birimlerinin sayısı

700.000'den fazla

2023 yılında Amazon'un, mağazamızda tek bir ürün satışa sunulamadan durdurduğu, yeni satıcı hesabı oluşturmak üzere kötü niyetli kişiler tarafından yapılan girişimlerin sayısı

%99'dan fazla

Bir markanın henüz bulup bildirmediği, Amazon'un proaktif denetimleri tarafından ihlalde bulunduğu şüphesiyle durdurulan liste kayıtlarının oranı

7 milyondan fazla

2023 yılında dünya çapında Amazon tarafından tespit edilip ele geçirildikten sonra uygun şekilde bertaraf edilerek müşterilere zarar vermesi veya tedarik zincirinin başka bir noktasında yeniden satılması engellenen sahte ürünlerin sayısı

21.000'den fazla

Amazon Sahtecilik Suçları Birimi tarafından dava açma ve suçluları hukuki kolluk kuvvetlerine sevk etme yoluyla hukuki işlem başlatılan kötü niyetli kişilerin sayısı

Dünya çapında sahtecilik ağlarını engelleme

Amazon Sahtecilik Suçları Birimi, sahtecilik yapanları hukuk davaları yoluyla engellemenin yanı sıra kötü niyetli kişilere, tedarikçilere, lojistik sağlayıcılara, sosyal medya fenomenlerine, sahte fatura sağlayıcılara ve daha fazlasına karşı harekete geçmek de dahil olmak üzere dünya çapında ortak yaptırım ve el koyma işlemlerinde kolluk kuvvetleriyle birlikte çalışmaktadır. 2023 yılında Amazon:
  • 2023 yılında markalarla ve Çin kolluk kuvvetleri ile sınır ötesi sahtecilik karşıtı iş birliğini güçlendirdi. Bu da, birçoğu sahte ürünlerin üreticileri, tedarikçileri veya distribütörleri olan 100'den fazla kötü niyetli kişinin tespit edilip sorgulanmak üzere gözaltına alındığı 50'den fazla başarılı baskın eyleminin gerçekleştirilmesini sağladı. Bu iş birliği; para ve hapis cezaları dahil olmak üzere birçok cezai hükümle sonuçlandı.
  • Birleşik Krallık'ta sahte elektrikli diş fırçası başlıkları üretme ve satma girişiminde bulunan sahtecilik çetelerini tespit etmek ve dağıtmak için Londra Polis Teşkilatı'na bağlı Fikrî Mülkiyet Suçları Birimi ve Philips Sonicare diş fırçası üreticisi Philips ile iş birliği yaptı.
  • Sahtecileri tespit etmek ve hedeflemek üzere BMW ile birlikte çalıştı. Amazon ve BMW, bu iş birliğinden ve Amazon'un makine öğrenimi teknolojisinden yararlanarak, müşterileri korumak ve sahtecilerle hukuki yollardan mücadele etmek için 2023'ün ekim ayında ortak bir hukuk davası açtı.
BAŞARI HİKAYELERİ

Markanızı bugün kaydedin

Brand Registry'yi kullanmaya başlayın

Uygunluk gereklilikleri ve kayıt işlemi hakkında daha fazla bilgi alın.
© 2024, Amazon Services LLC.