Marka
Koruma Raporu

Amazon'un marka koruma taahhüdü

Amazon, geniş ürün yelpazesiyle insanların aradıklarını bulup keşfedebileceği, dünyanın en müşteri odaklı şirketi olmak için çok çalışır. Bugün, 300 milyondan fazla aktif müşteri hesabımız ve dünya çapında 1,9 milyonun üzerinde satış ortağımız var. Bu satış ortaklarının çoğu, küçük ve orta ölçekli işletmelerdir ve mağazalarımızdaki fiziksel ürünlerin büyük kısmının satışından sorumludur. Bu küçük işletmelerin gelişmesine ve faaliyet gösterdikleri yerel topluluklarda yüz binlerce yeni istihdam olanağı sağlamasına yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz. Müşteri güvenini kazanmak ve korumak için çok çalışıyoruz ve sahte ürünlerin satışını sıkı önlemlerle yasaklıyoruz. Sahte ürünleri tespit etmek ve bunların müşterilerimize ulaşmasını önlemek için sürekli yenilikler yapıyoruz.
Mağazalarımızdaki markaları, müşterileri ve satıcıları korumak için sarf ettiğimiz çabanın altını çizmek amacıyla en son yenilikleri, veri noktalarını ve iş birliği haberlerini paylaşmaktan gurur duyuyoruz.

En son yenilikler

Sahtecilik yapanları sorumlu tutma

2020 yılında, Amazon Sahtecilik Suçları Birimi'nin kurulmasıyla birlikte kötü niyetli satıcıların, faaliyetlerinden sorumlu tutulması konusunda önemli gelişmeler kaydettik. Bu kapsamda, dünyanın dört bir yanında emniyet güçleriyle olan iş birliğimizi artırarak hukuki yollara daha fazla başvurmaya başladık. Sahtecilik Suçları Birimi, dava açarak, bağımsız şekilde veya markalarla birlikte denetimler yaparak ve kötü niyetli satıcılara karşı markalarla iş birliği içinde hukuki yollara başvurarak bu tür satıcıları faaliyetlerinden sorumlu tutmayı amaçlayan küresel bir ekiptir.

Küçük işletmelere fikri mülkiyet haklarını güvence altına alma konusunda yardımcı olma

Amazon, Fikrî Mülkiyet İçin Accelerator'ı özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeleri göz önünde bulundurarak tasarladı. Böylece, bu işletmelerin kendi benzersiz ürünlerini ve fikri mülkiyetlerini korumalarını kolaylaştırdı. Fikrî Mülkiyet İçin Accelerator, girişimcilerin fikri mülkiyet konusunda uzman hukuk firmalarından oluşan bir ağa erişmesini sağlar. Bu ağda, önceden anlaşmalı rekabetçi ücretleri kabul eden ve deneyim, uzmanlık ve müşteri hizmetleri açısından Amazon tarafından değerlendirmeden geçen hukuk firmaları yer alır. Girişimciler bu hukuk firmaları aracılığıyla ticari marka başvurusu yaptığında Amazon, bu girişimcilerin markalarına Brand Registry'ye erken erişim imkanı sağlar.

Güçlü proaktif kontrolleri geliştirme

Amazon; algoritmaları, makine öğrenimi teknolojilerini ve uzman yorumlarını bir arada kullanarak potansiyel satıcıların kimliklerini doğrulamak için sektörde öncü araçlar geliştirmiştir. Olası satış ortaklarının; kimlik bilgileri, konum, vergi mükellefi bilgileri, banka hesabı, kredi kartı ve diğer konularda bilgi sunmaları ve fotoğraflı resmî bir kimlik belgesi ibraz etmeleri zorunludur. Tescilli bilgi sistemlerimiz, bilgileri doğrulamak ve olası riskleri tespit etmek üzere yüzlerce benzersiz veri noktasını analiz eder. Doğrulama süreçlerimiz sayesinde, sayısı 6 milyonu geçen satış hesabı oluşturma girişimi, satış yapmak üzere tek bir liste kaydı bile yayımlanamadan engellendi.
EN AZ

500.000

marka dünya genelinde Brand Registry'ye kayıtlıdır.

Marka korumanın küresel etkisi

Brand Registry 2017 yılında hayata geçirildi ve faaliyet gösterdiği bölgeler dünya çapında ABD, Avustralya, Brezilya, Kanada, Fransa, Almanya, Hindistan, İtalya, Japonya, Meksika, İspanya, Birleşik Krallık, Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye, Singapur, Hollanda ve Suudi Arabistan'ı kapsayacak şekilde genişledi. Markalarımıza daha iyi hizmet verebilmek için sürekli olarak yenilikler yapıyoruz ve yeni pazarlara açılıyoruz. Dünya genelindeki mağazalarımızın korunmasına yardımcı olan 10.000'den fazla Amazon çalışanı sayesinde 2020 yılında bir dizi dönüm noktası yaşadık.
EN AZ

500 milyon

ürün birimi, markalar ve üreticiler tarafından benzersiz Transparency kodlarıyla serileştirildi.
EN AZ

18.000

marka Project Zero programına kaydedildi.
EN AZ

7.000

küçük ve orta ölçekli işletme, ABD'deki ve Avrupa'daki güvenilir hukuk firmalarıyla bağlantı kurarak ticari marka başvurularını başarıyla gönderdi ve Brand Registry'nin marka koruma araçlarına erken erişim sağladı.

Sahteciliği durdurmaya yönelik sektörler arası ortaklıklar

Amazon, programlarımızı geliştirmeyi sürdürmemize, başkalarının da daha başarılı olmasına yardımcı olacak en iyi uygulamalarımızı paylaşmamıza, eğilimleri belirlememize, yeni özellikler geliştirmemize ve nihai olarak müşterileri ve markaları daha iyi korumamıza olanak sağlayan geri bildirimler almak üzere doğrudan markalarla ve sektörün önde gelen kuruluşlarıyla iş birliği içinde çalışır. 2020 yılı itibarıyla şu kuruluşlarla Mutabakat Anlaşmalarımız bulunmaktadır:
  • Confindustria Moda
  • Hindistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu (FICCI)
  • Avrupa Komisyonu
  • Baskı Sarf Malzemeleri Birliği (ISC)
  • Hindistan Güzellik ve Hijyen Birliği
  • Uluslararası Sahtecilik Önleme Koalisyonu (IACC)
  • İtalya Sahtecilik Önleme Birliği (INDICAM)
  • Michigan Eyalet Üniversitesi Sahtecilik Önleme ve Ürün Koruma Merkezi (A-CAPP)

Markanızı bugün kaydedin

Brand Registry'yi kullanmaya başlayın

Uygunluk gereklilikleri ve kayıt işlemi hakkında daha fazla bilgi alın.
© 2022, Amazon Services LLC.