Amazon Marka Kaydı: Müşteri ve Marka Koruma SSS

Sık sorulan sorular

Amazon Marka Kaydı Ekibi yardımcı olmak için burada. İşte bize sıklıkla sorulan sorulardan bazıları.

Ön Kayıt

Bir markayı Amazon Marka Kaydı programına kaydetmek için hangi bilgiler gereklidir?
Atualmente, para inscrever uma marca no Cadastro de Marcas, você deve fornecer as seguintes informações:
• Aktif tescilli ticari markaya sahip marka adı.
• Markanın kayıtlı olduğu ülkedeki ilgili kurumdan alınmış marka tescil numarası. Şu anda sadece ABD, Brezilya, Kanada, Meksika, Avustralya, Hindistan, Japonya, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Hollanda, Singapur, Birleşik Krallık, Avrupa Birliği, Suudi Arabistan Krallığı, Türkiye, ve Birleşik Arap Emirlikleri devlet ticari marka ofisleri tarafından sağlanan ticari markaları kabul ediyoruz. Marka Kaydı programı bu kurumların hiçbirine bağlı olarak yürütülmemektedir; lütfen Marka Kaydı hakkında bilgi almak için bu kurumlarla iletişime geçmeyin.
• Markanın listelenmesi gereken ürün kategorilerinin listesi (ör. giyim, spor malzemeleri, elektronik).
• Markanın ürünlerinin üretildiği ve dağıtımının yapıldığı ülkelerin listesi.
WIPO ticari markaları Amazon Marka Kaydı tarafından kabul ediliyor mu?
ABD, Brezilya, Kanada, Meksika, Avustralya, Hindistan, Japonya, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Hollanda, Singapur, Birleşik Krallık, Avrupa Birliği, Suudi Arabistan Krallığı, Türkiye, ve Birleşik Arap Emirlikleri devlet ticari marka ofisleri tarafından sağlanan ticari markaları kabul ediyoruz. Ticari markanız Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü'ne (WIPO) kayıtlıysa ülkenizin Marka Patent Kurumu nezdindeki kayıtlı tescil numarası farklı olabilir. Bu durumda lütfen ülkenizin Marka Patent Kurumu nezdindeki tescil numarasını gönderin. Marka Kaydı programı bu kurumların hiçbirine bağlı olarak yürütülmemektedir; lütfen Marka Kaydı hakkında bilgi almak için bu kurumlarla iletişime geçmeyin.
30 Nisan 2017 tarihinden önce bir markayı Amazon Marka Kaydı programına kaydeden bir Amazon Satıcısıyım/Tedarikçisiyim. Markayı yeniden kaydetmem gerekiyor mu?
Evet. Bir markayı 30 Nisan 2017 tarihinden önce Marka Kaydı programına kaydettiyseniz ve markanız uygunluk şartlarını karşılıyorsa markanızı Marka Kaydı programına yeniden kaydetmeniz gerekir. Şimdi başlayın.
Amazon Marka Kaydı, ürünlerim için Küresel Ticari Ürün Numaraları (GTIN/UPC/EAN/ISBN) muafiyeti sağlıyor mu?
Marka Kaydı, GTIN Muafiyeti sağlamaz. Satıcılar, Seller Central aracılığıyla GTIN Muafiyetine başvurabilirler. Ürününüz Amazon'da zaten listeleniyorsa teklifinizi mevcut ürün bilgileri sayfasında listeleyebilirsiniz ve bir GTIN sağlamanıza gerek yoktur. Ürününüz Amazon'da listelenmiyorsa GTIN muafiyeti talep etmeniz gerekir. Teklifinizi nasıl listeleyeceğinizi öğrenmek için Ürün Bilgi Sayfaları ve Teklifleri bölümüne bakın. Bu bağlantı için Seller Central platformunda oturum açmanız gerektiğini lütfen unutmayın.
Bir markayı temsil eden temsilciler Amazon Marka Kaydı'na erişim sağlayabilir mi?
Evet. Hak sahibi, bir markayı Marka Kaydı programına kaydettikten ve hüküm ve koşullarımızı kabul ettikten sonra, kullanıcı bu markanın temsilciler dahil ek temsilcilerini eklemek için talepte bulunabilir. Tüm kullanıcıların kendi Marka Kaydı oturum açma kimlik bilgilerine sahip olmaları gerektiğini lütfen unutmayın. Hak sahibi, hesabında oturum açarak ve Marka Kaydı Destek ekibimizle iletişime geçerek ek temsilci ekleme işlemine başlayabilir.

Kayıt sonrası

Başvurumun durumunu nasıl kontrol edebilirim?
Gönderilen bir başvurunun durumunu görüntülemek için lütfen Amazon Marka Kaydı hesabınızda oturum açın ve Olay kaydı sayfanızı ziyaret edin.
Kayıtlı bir markaya nasıl yeni bir ticari marka ekleyebilirim?
Otomatik korumalarımızın etkinliğini artırmak için kayıtlı markalarınız için tüm aktif ve tescilli ticari markalarınızı Amazon Marka Kaydı hesabınıza eklemenizi öneririz. Hesabınıza giriş yaparak ve Marka Kaydı Destek Ekibi sayfasını ziyaret ederek kayıtlı bir marka için yeni bir marka ekleyebilirsiniz. Sayfanın sol tarafındaki menüde yer alan 'Marka profilinizi güncelleyin' bölümünün altında yer alan 'Daha fazla ticari marka ekle' seçeneğine tıklayın ve belirtilen adımları uygulayın.
Yeni bir markayı nasıl kaydedebilirim?
Amazon Marka Kaydı hesabınızı oluşturduktan ve ilk markanızı kaydettikten sonra, hesabınızın ana sayfasında yer alan 'Yeni marka kaydet' seçeneğine tıklayarak istediğiniz zaman başka bir marka kaydedebilirsiniz.

Amazon politikaları ve süreçleri

Amazon'un fikri mülkiyet koruma politikası nedir?
Amazon, hak sahiplerinin fikri mülkiyet haklarını ihlal eden liste kayıtlarına izin vermez. Ayrıntılı bilgi için lütfen Amazon'un Fikri Mülkiyet (IP) politikası sayfasını inceleyin. Fikri mülkiyetlerinin kötüye kullanılmasıyla ilgili endişeleri olan hak sahiplerini, Amazon Marka Kaydı programında yer alan İhlal Bildirme aracını kullanarak bize bildirimde bulunmaya teşvik ediyoruz.
Fikri mülkiyetle ilgili olmayan politika ihlallerini ve diğer kötüye kullanım biçimlerini nasıl bildirebilirim?
Fikri mülkiyetle ilgili olmayan ihlalleri Amazon Marka Kaydı Destek Ekibimiz aracılığıyla istediğiniz zaman bildirebilirsiniz. Bizimle iletişime geçmek için aşağıdaki talimatları uygulayın:

• Marka Kaydı hesabınızda oturum açın
• 'Yardıma mı ihtiyacınız var?' bölümü altındaki Marka Kaydı Destek Ekibi seçeneğine tıklayın
• Sayfanın sol tarafındaki menüyü kullanarak bildirmek istediğiniz sorun türüne gidin (ör. 'Açıklandığı gibi değil' gibi sorunları bildirmek için 'İhlal bildir' seçeneğine tıklayın.)
Amazon Marka Kaydı hesabım olmasa bile fikri mülkiyet ihlali iddialarını bildirebilir miyim?
Evet. Amazon, telif hakkı, ticari marka ve patent ile ilgili endişeler gibi fikri mülkiyet ihlali iddialarını bildirmeye yönelik herkese açık bir form sunar.

Yardım Alma

Amazon Marka Kaydı ekibinden nasıl yardım alabilirim?
Kayıt işlemiyle ilgili olarak Amazon Marka Kaydı ekibiyle iletişime geçmek için buraya tıklayın. Zaten kaydoldunuz mu? Lütfen Marka Kaydı hesabınızda oturum açın. Marka Kaydı Destek ekibindeki uzmanlarımız, Amazon'daki markanızın korunmasına ilişkin sorunlarınıza yardımcı olmaya her zaman hazırdır.
'Amazon Marka Kaydı'ndan önce, Amazon sitesinde arama gerçekleştiriyordum. Yeni araçlar, ihlal eden ürünleri hızlı bir şekilde sistemden kaldırmayı son derece kolay hale getirdi.'
© 2017-2020, Amazon.com, Inc. veya bağlı ortaklıkları