Amazon Marka Kaydı: Uygunluk, Kayıt ve Erişim

Üç adımda başlayın

Amazon Marka Kaydı programına kaydolmaya hazır mısınız? Aşağıdaki adımları tamamlamanız gerekir:
1

Uygunluk şartlarını inceleyin

Markalar tescilli ve aktif bir metin veya görsel tabanlı ticari markaya sahip olmalıdır.
2

Amazon Marka Kaydı'nda oturum açın

Marka kaydi basvurusu ticari marka sahibi tarafindan yapilmalidir. Eğer yetkili aracıysanız, lütfen önce ticari marka sahibinin markayı kaydettirmesini bekleyin ve sizin hesabınızı ek bir kullanıcı olarak ekleyin. Uygunluk şartlarını karşılıyorsanız mevcut Seller veya Vendor Central kimlik bilgilerinizi kullanarak oturum açın. Alternatif olarak, henüz bir Amazon hesabınız yoksa ücretsiz bir hesap oluşturun.
3

Markanızı kaydedin

Oturum açtıktan sonra markalarınızı kaydetmeniz gerekir. Kayıt sırasında gönderdiğiniz bilgileri doğruladıktan sonra, markanızın korunmasına yardımcı olan Marka Kaydı özelliklerine erişebileceksiniz.
Kayıt süreci hakkında daha fazla bilgi mi istiyorsunuz? Aşağıda daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

1. Uygunluk şartlarını inceleyin

Amazon Marka Kaydı programına dahil olabilmek için markanızın kaydolmak istediğiniz tüm ülkelerde aktif bir tescilli ticari markaya sahip olması gerekir. Markanızın ticari markası, metin tabanlı marka veya kelime, harf ya da sayı içeren görsel tabanlı marka biçiminde olması gerkmektedir. Amazon Marka Kaydı’na uygun ticari markalar, ticari markanızın kayıtlı olduğu yere bağlı olarak, söz konusu yerdeki ilgili marka kurumunun belirlediği farklı sınıflandırmalara sahip olabilirler. Şu anda kayıt için kabul ettiğimiz ticari marka örnekleri aşağıda verilmiştir:

Metin tabanlı markalar

AMAZON

Kelimeler, harfler veya sayılar içeren görsel tabanlı markalar

Şu anda sadece ABD, Brezilya, Kanada, Meksika, Avustralya, Hindistan, Japonya, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Hollanda, Birleşik Krallık, Singapur, Avrupa Birliği, Suudi Arabistan Krallığı, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri devlet ticari marka ofisleri tarafından sağlanan ticari markaları kabul ediyoruz. Ticari markanız Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü'ne (WIPO) kayıtlıysa ülkenizin IPO ofisine kayıtlı numara farklı olabilir. Bu durumda lütfen ülkenizin Marka Patent Kurumu nezdindeki kayıt numarasınıgönderin. Marka Kaydı programı bu kurumların hiçbirine bağlı olarak yürütülmemektedir; lütfen Amazon Marka Kaydı programı hakkında bilgi almak için bu kurumlarla iletişime geçmeyin. Marka Kaydı uygunluk kriterlerine yönelik güncellemeler bu sayfada yayınlanacaktır.
Ticari marka metni, başvuruda belirtilen marka adıyla eşleşmelidir. Lütfen başvurunuzu göndermeden önce bu bilgilerin eşleştiğinden emin olun.

2. Amazon Marka Kaydı'nda oturum açın


Marka kaydi basvurusu ticari marka sahibi tarafindan yapilmalidir. Eğer yetkili aracıysanız, lütfen önce ticari marka sahibinin markayı kaydettirmesini bekleyin ve sizin hesabınızı ek bir kullanıcı olarak ekleyin. Uygunluk şartlarını karşılıyorsanız bir sonraki adım Marka Kaydı'nda oturum açmaktır. Amazon'da Tedarikçi veya Satıcı iseniz oturum açmak için Vendor veya Seller Central kimlik bilgilerinizi kullanın. Aynı kullanıcı adını ve parolayı kullanarak Tedarikçi ve Satıcı hizmetleriyle bağlantılı Marka Kaydı özelliklerine ve avantajlarına erişebilirsiniz.
Henüz bir Amazon hesabınız yoksa ücretsiz bir hesap oluşturabilirsiniz.

3. Markalarınızı kaydedin

Bir markayı kaydetmek için aşağıdaki bilgileri sağlamanız gerekir:

• Aktif tescilli ticari markaya sahip markanızın adı.
• Markanın kayıtlı olduğu ülkedeki ilgili kurumdan alınmış marka tescil numarası.
• Markanızın listelenmesi gereken ürün kategorilerinin/sınıflarının listesi (ör. giyim, spor malzemeleri, elektronik).
• Markanızın ürünlerinin üretildiği ve dağıtımının yapıldığı ülkelerin listesi.
Bu bilgileri gönderdikten sonra, başvurunuzda bize belirttiğiniz tescilli ticari marka ile ilişkili iletişim sorumlusuna ulaşmaya çalışacağız. Şartları karşılayan bir kişiyle doğrulama gerçekleştirebilirsek bu kişi bir doğrulama kodu alacaktır. Kayıt işlemini tamamlamak için bu kodu Amazon'a geri göndermeniz gerekmektedir.

Sağlanan bilgileri doğruladıktan sonra, markanızı korumanıza yardımcı olan eksiksiz Amazon Marka Kaydı avantaj ve özellik paketine erişebilirsiniz.
'Amazon Marka Kaydı, işimin daha verimli ve marka koruma çabalarımın daha etkili olmasını sağlıyor.'
© 2017-2020, Amazon.com, Inc. veya bağlı ortaklıkları